Mateusz Klinowski » dowiedz się więcejUrząd

Spotkanie z proboszczami gminnych parafii

Urząd

Jedną z pierwszych decyzji po objęciu przeze mnie urzędu burmistrza była organizacja spotkania z proboszczami i przeorami miejscowych parafii i klasztorów. Jaki był efekt tego spotkania?

W kampanii wyborczej miejscowy Kościół jednoznacznie stanął po stronie Ewy Filipiak. Bulwersowały słowa, jakie pod moim adresem padały z ambon. Wynik wyborów nie pozostawił jednak żadnych wątpliwości – miastem papieskim rządzi obecnie działacz społeczny, który uważa się za osobę niewierzącą, choć formalnie nadal pozostaje katolikiem.

Potrafię oddzielić swoje osobiste poglądy od publicznej funkcji, którą muszę piastować w imieniu wszystkich mieszkańców, także tych, którzy nie oddali na mnie swoich głosów. Spotkanie z proboszczami było gestem dobrej woli wobec instytucjonalnego Kościoła w Wadowicach, Kościoła, z którym wspólnie mamy organizować Światowe Dni Młodzieży. Chodziło o zostawienie spraw kampanii wyborczej poza nami, wzajemne poznanie się i stworzenie pola do wspólnych działań i inicjatyw. Chciałem przedstawić swój zespół księżom i posłuchać o ich potrzebach oraz wątpliwościach, również tych dotyczących mojej osoby.

Zaproponowałem następujące tematy do dyskusji, o różnym stopniu szczegółowości:

  • Światowe Dni Młodzieży oraz zaproszenie Papieża Franciszka do Wadowic,
  • utworzenie w Wadowicach instytucji naukowej powiązanej z Janem Pawłem II (filia uniwersytetu, centrum myśli i dialogu, studiów zaawansowanych), która przyciągałaby naukowców z kraju i świata,
  • połączenie obiektów sakralnych ścieżkami rowerowymi i spacerowymi, w tym chodnik i ścieżka do Collegium Marianum,
  • pomoc poszczególnych parafii w podnoszeniu świadomości ekologicznej mieszkańców – zanieczyszczenie powietrza będzie komentowane przez turystów mieszkających w czasie ŚDN w Wadowicach,
  • otwarcie przejścia pieszego przez cmentarz parafialny, ewentualne zamontowanie monitoringu przy wejściu;

Niestety, żaden proboszcz nie przybył na spotkanie. Obecni byli: Ks. Jacek Jezierski – Rektor Pallotynów, oraz wikariusze: Ks. Piotr Sobala, Ks. Adam Garlacz, Ks. Piotr Wiktor – Parafia Ofiarowania NMP, oraz Ks. Krystian Piwowarczyk – Parafia św. Piotra Apostoła.

Niewielka część zaproszonych księży poinformowała o innych planach, większość pozostawiła zaproszenie bez odpowiedzi. Jedynie z parafii w Choczni przyszedł dłuższy list, który umieszczam bez żadnych skrótów:

Od: Parafia Chocznia <parafiachocznia@gmail.com>

Bóg zapłać za zaproszenie.
Praca duszpasterska nie pozwala nam na udział w spotkaniu i dobrze,
gdyż jak pamiętamy nie było zwyczaju składać homagium Nowemu
Burmistrzowi. W zaproszeniu widnieje cel: „zapoznanie się oraz
omówienie warunków współpracy”. Dla nas pan Burmistrz nie jest
osobą nieznaną. Jako osoba publiczna dał się „dobrze” poznać przez
ostatnie 4 lata. Jednym z głośnych postulatów było to, że
poprzednia władza była „za blisko Kościoła”, że trzeba z tym
skończyć, więc nie rozumiemy tego „zbliżenia” lub co gorsze
„dwulicowości”. Na razie nie wyobrażamy sobie współpracy z Kimś dla
kogo Jezus nie jest Bogiem tylko „rewolucjonistą”. My na Ziemi
Wadowickiej nie chcemy rewolucji lecz dobra ludzi i zawsze będziemy
pracować dla dobra swoich parafian wierzących jak również
zagubionych. Pana Burmistrza „poznamy po owocach” Jego pracy.
Duszpasterze z Choczni. 

Puentą tej historii niech będzie, że z okazji Świąt Bożego Narodzenia na służbowy numer Ewy Filipiak wpłynęły życzenia od wielu z zaproszonych, a nieobecnych.