Mateusz Klinowski » dowiedz się więcejDziałania

O herbie słów kilka, ale nie Hancocku.

Działania
HERBY

W lipcu w Wadowicach odbędzie się koncert Herbie Hancocka, innowatora i legendy jazzu. Ale póki co to herb, a nie Herbie rozpalał wyobraźnię, nie tylko lokalnych umysłów. Kilka słów komentarza.

1. O papieskim charakterze miasta nie świadczy herb, pomniki, ani inne gesty. Świadczą czyny. Jak wyglądał samorząd papieskiego miasta jeszcze niedawno, chyba wszyscy pamiętamy. Ci, którzy obrażali swoimi uczynkami pamięć po JP2,dzisiaj krzyczą, że trzeba bronić Wadowic.

2. Jeżeli chcemy zadbać o wizerunek miasta papieskiego, przydałby się jego odpowiedni znak. Obowiązujący od dwóch dekad herb miasta to efekt przypadku, nie mieszczący się w kategoriach poprawności heraldycznej czy estetycznej. W zapale radni za herb miasta przyjęli logo opracowane na potrzeby Dni Wadowic za herb miasta. Efekt? Spójrzmy na herby innych „świętych” miast: Częstochowy czy Kalwarii Zebrzydowskiej. Wadowice istotnie się wyróżniają, niestety in minus.

Ciekawe są okoliczności zmiany herbu. W 1995 roku władze miasta zwróciły się do historyków zajmujących się problematyką heraldyki samorządowej z prośbą o opinię na ten temat. Heraldycy stanowczo odrzucili pomysł umieszczenia ponad tarczą korony, przekształcenie tarczy w kartusz i umieszczenie za nią skrzyżowanych kluczy papieskich. Zmianę obowiązującego naówczas herbu (z 1938 roku) uznano za błąd. Opinia ta została jednak zignorowana, a Rada Miejska uchwałą z 31 sierpnia 1995 r. zmieniła herb. Zgadnijcie, kto zmianę te publicznie krytykował? Amatorsko zajmujący się historią miasta… lokalny dziennikarz M. Płaszczyca!

3. Zdecydowałem się opracować nowe logo miasta, które będzie miało odpowiednią formę i jakość licującą z marką miasta. Logo oparliśmy na zrekonstruowanym, historycznym herbie. Tymczasem słyszę, że logo jest „zamachem ateisty na papieskość miasta”. Jak odnieść się do tych bredni? Logo zawiera przecież symbole świeckie i kościelne, stanowiąc ich zestawienie. W swojej formie nawiązuje do logo Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II. Czy w przypadku Muzeum również mamy „ateistyczny zamach”?

logo_muz_wado

4. Slogan reklamowy miasta „Tu wszystko się zaczyna” jest w użyciu od dłuższego czasu. Wygląda na to, że nikt z dzisiejszych jego krytyków nie zdołał się zorientować. I to nawet pomimo tego, że był to slogan Światowych Dni Młodzieży w Wadowicach. Jak widać, dzisiejszych obrońcy wiary życie miasta w ogóle nie interesowało.

5. Wreszcie Wadowice24 ogłosiły, że „jest coraz dziwniej”, bo herb chcieliśmy zmienić, ale się wycofaliśmy. Zatem wyjaśniam to, czego redaktor portalu nie zrozumiał: kompetencję do zmiany herbu posiada Rada Miejska, ja zamierzam przygotować nowy wzorzec herbu i uzyskać dla niego opinie komisji heraldycznej. Co dalej zrobią z tym radni (z uwagi na czas prac – raczej już kolejnej kadencji)? Nie podejmuję się zgadywać.