Mateusz Klinowski » dowiedz się więcejDziałania

Zmiana na stanowisku prezesa Termowadu i w radzie nadzorczej spółki

Działania
Processed with VSCO with a5 preset

Jerzy Korkowski zastąpił Wiesława Wróbla na stanowisku prezesa zarządu w spółce Termowad. Przed gminną spółką postawiłem ambitne zadania: zwiększenie bazy klientów i modernizację sieci.

Od dwóch lat wprowadzam istotne zmiany w funkcjonowanie miejskich spółek. Powołałem w konkursach ich rady nadzorcze, ograniczyłem wydatki na pensje zarządów. Były to działania niespotykane dotychczas w Wadowicach, świadczące o mojej dbałości o publiczny grosz. Zmiany nadal są kontynuowane.

Jerzy Korkowski od 2 lat pracował w radzie nadzorczej spółki. W naturalny sposób zastąpił na fotelu prezesa Wiesława Wróbla, któremu skończyła się kadencja. Korkowski z wykształcenia jest mgr inżynierem budownictwa lądowego na Politechnice Krakowskiej, studia podyplomowe skończył na Politechnice Warszawskiej. Zawodowo pracuje od 1982 roku. Zarządzał licznymi spółkami z branży instalacyjnej, od 17 lat prowadzi własną działalność projektową w branży odnawialnych źródeł energii i instalacji. W ostatnim czasie współpracował z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, gdzie nadzorował i projektował instalacyjne prace konserwatorskie oraz budowlane. Był też inspektorem nadzoru inwestorskiego w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Krakowie.

Zadaniem nowego zarządu spółki będzie aktywne wsparcie samorządu w działaniach antysmogowych (w tym kontekście o spółce pisałem już wcześniej) oraz poszerzenie kręgu odbiorców ciepła o odbiorców ciepłej wody użytkowej. Chciałbym likwidacji junkersów gazowych na os. Kopernika i zastąpienie ich ciepłą wodą z kotłowni miejskiej. To dobry interes dla mieszkańców, a przede wszystkim poprawa ich bezpieczeństwa (znika groźba zaczadzenia).  Nowy prezes Termowadu w ostatnich latach był członkiem władz Spółdzielni Mieszkaniowej, co powinno pomóc w dogadaniu się obu podmiotów ze sobą.

Termowad za 2016 rok ma 797 tys. zł zysku netto (za 2015 było to 391 tys. zł). W rozwoju spółki największą barierą jest brak odpowiednich regulacji prawnych, umożliwiających ambitniejsze inwestycje w sieci ciepłownicze. Niestety, ciepłownictwo powiatowe wciąż nie może doczekać się zdecydowanego wsparcia ze strony rządu.

Zmiana miała również miejsce w radzie nadzorczej spółki. W miejsce J. Korkowskiego do rady nadzorczej Termowadu powołałem osobę z konkursu – Pawła Oleksego, mieszkającego w Wadowicach doktora nauk ekonomicznych, adiunkta Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, finansistę.

Cieszy  mnie, że w obu naszych miejskich spółkach – Wodociągach i Termowadzie, na stanowisku prezesów mamy osoby z pokolenia doświadczonych fachowców. Ich wiedza może posłużyć z powodzeniem Wadowicom. Z kolei w radach nadzorczych pojawili się ludzie z doświadczeniem i kompetencjami wyłonieni w konkursach. Takich osób poprzednia władza nie chciała i nie umiała pozyskać.