Mateusz Klinowski » dowiedz się więcejRada Miejska

Kompromitacja radnych Janasa i Cholewki. Uchwała budżetowa niezgodna z prawem

Rada Miejska

Regionalna Izba Obrachunkowa wszczęła dnia 10 lutego postępowanie o stwierdzenie nieważności uchwały budżetowej Gminy Wadowice. Zarzuty są poważne, a radni Janas i Tkacz oraz Cholewka złamali prawo.

Pomimo moich ostrzeżeń, próśb i apeli, 11 radnych Rady Miejskiej postanowiła zlekceważyć obowiązujące przepisy i 30 grudnia 2015 roku przegłosowała „poprawki” skutkujące nieważnością uchwały budżetowej. Prowodyrem tego był oczywiście Józef Cholewka (Wspólny Dom),  któremu sekundował Paweł Janas (.Nowoczesna / Nowoczesny Samorząd). To on przygotował poprawki do budżetu, które zgłosił sam i poprzez Ludwikę Tkacz. Problem w tym, że po raz kolejny pomylił się w dodawaniu, co doprowadziło do nieważności budżetu. Ludwika Tkacz zgłosiła bowiem poprawkę, w której zwiększenie wydatków powiększało deficyt budżetowy. Równie poważnym uchybieniem było stworzenie rezerwy celowej bez podstawy prawnej, tj. słynna już poprawka Janasa, która z budżetu skasowała moją propozycję obwodnicy Wadowic.

W zamian Janas, z dziecinnym uporem, wspierany przez radnego Korzeniowskiego i Cholewkę, wprowadzili do budżetu rezerwę celową na budowę odcinka drogi krajowej. Takie posunięcie, nie dość, że szkodliwe i nieracjonalne (m.in. dlatego, że taka droga to wydatek ok. 30 mln zł!) było po prostu niezgodne z ustawą o finansach publicznych, co potwierdziło RIO.

 

KI _67_16-1
KI _67_16-2

Kilkukrotnie prosiłem radnych, żeby wycofali się z tych pomysłów i nie łamali prawa. Paweł Janas z uśmiechem na ustach ignorował jednak zastrzeżenia moje i prawnika urzędu. Cholewka pokrzykiwał, że on wie, jak się buduje drogi i trzeba działać metodą faktów dokonanych, a opinie prawników (tj. moja i adw. W. Sobczaka) nie są nic warte. Więcej, po przegłosowaniu niezgodnych z prawem poprawek radni wpadli w euforię, a Janas ogłosił się u siebie na Facebooku autorem „szczęśliwej poprawki” i budowniczym obwodnicy.  Byłoby to nawet śmieszne, gdyby w grę nie wchodziły setki tysięcy złotych podatników, które dla nieodpowiedzialnych radnych nie stanowią najwyraźniej żadnego problemu.

W przypadku radnego Janasa to już kolejna z serii wpadek. Wcześniej zarzucał on, że niezgodnie z prawem powołałem wiceburmistrz na stanowisko (bo nie znał aktualnych przepisów) oraz że prawnicy urzędu popadają w konflikt interesów (co wyczytał w książce poświęconej zupełnie innemu zagadnieniu). Pozostaje mi jedynie ubolewać, że w Radzie Miejskiej jest miejsce dla tak nierozsądnych zachowań i wypowiedzi.

W uchwale kolegium RIO pada również bardzo ważne zdanie: „W ocenie Kolegium doszło do nieprawidłowego sporządzenia dokumentu uchwały budżetowej, bowiem zapisy dokumentu nie odzwierciedlają treści głosowania w tym zakresie.” Oznacza to ni mniej ni więcej, że uchwałę prawdopodobnie sfałszowano. Podpisał się pod jej tekstem Józef Cholewka, a kto jeszcze uczestniczył w tym „zdarzeniu”… ustali prokuratura.

W stanowisku RIO zabrakło odniesień do wielu podniesionych zarzutów – w szczególności złamania procedur przy zgłaszaniu poprawek i to zarówno tych wynikających z ustawy o finansach publicznych, jak i Statutu Gminy. Będą one przedmiotem dalszego postępowania, a kształtująca się w samorządach  praktyka nieograniczonego jakimikolwiek procedurami zmieniania budżetu zaczyna doskwierać nie tylko Wadowicom.