Mateusz Klinowski » dowiedz się więcejDziałania

Czas na architekturę!

Działania

Przy Burmistrzu Wadowic powstaje ciało doradcze, które na lata zdefiniuje architektoniczny i urbanistyczny kształt Gminy Wadowice. Nabór kandydatów trwa.

Jednym z powodów, dla których zaangażowałem się w lokalną politykę, była marna jakość przestrzeni publicznej Wadowic. Galicyjskie miasteczko z żydowską przeszłością, urokliwa przyroda okolicznych miejscowości, unikalna dolina rzeczna, jej łąki i pierwsze wzniesienia Beskidu Małego – wszystko stopniowo parszywiało i popadało w zaniedbanie, także za sprawą miejscowej polityki.

Awantura z Beskidzką Drogą Integracyjną w 2009 roku i wytyczenie jej przebiegu poprzez najcenniejsze dla przyszłości gminy tereny, było dla mnie światłem ostrzegawczym – trzeba działać, albo Wadowice, które znam z czasów dzieciństwa odejdą w przeszłość. Tych Wadowic zresztą już nie ma, zniszczyły je złe planowanie przestrzenne, wycinki zieleni, nieprzemyślane inwestycje samorządu, z rewitalizacją rynku na czele. Tym bardziej ratować warto to, co jeszcze zostało.

Podstawowym narzędziem wpływu  burmistrza na wygląd przestrzeni publicznej są procedury, w tym planistyczne. Zmieniamy studium zagospodarowania przestrzennego (potrwa to do przyszłego roku), następnie zmienimy plany miejscowe, biorąc pod uwagę wnioski mieszkańców. Niestety, w Urzędzie Miejskim nie ma komórki urbanistycznej z prawdziwego zdarzenia, etat miejskiego architekta od lat jest nieobsadzony, nie mamy również nikogo od estetyki miasta, brak konserwatora zieleni. Właściwie wszystkie zadania urbanistycznej polityki miasta podlegają outsourcingowi, ale to opowieść na inną okazję, bo dotyczy też innych obszarów. Jednak wspomniane wakaty to jedno ze źródeł wizualnego i przestrzennego chaosu, zamiast polityki mieliśmy swobodny dryf.

Dla zapanowania nad nim kluczowa będzie komisja urbanistyczno-architektoniczna. Zapraszam do niej wszystkich branżowych fachowców, którym na sercu leży wygląd, architektura i zagospodarowanie przestrzenne naszej Gminy.

Szczegóły znajdują się w ogłoszeniu opublikowanym na stronie www Urzędu Miejskiego.

Architekci, urbaniści, designerzy, to w Wasze ręce powędrują najważniejsze projekty infrastrukturalne i urbanistyczne, to Wy będziecie mieć realny wpływ na wygląd miasta, w którym mieszkacie bądź pracujecie. Sukces gminy będzie Waszą zasługą lub… porażką.

Tworząc kolejne ciało doradcze, zapraszając do niego przedstawicieli branży, realizuję mój program wyborczy: oddania władzy społeczeństwu, a głosu ludziom fachowym, kompetentnym. Mam nadzieję, że z tego skorzystają.

Zdjęcie przedstawia pracę zgłoszoną w konkursie na koncepcję budynku TP S.A. Jej autorem jest pracownia projektowa PRO ARCHIVISION.