Mateusz Klinowski » dowiedz się więcejDziałania

Informacja o przedszkolach w Choczni

Działania

Oddziały przedszkolne w Choczni powstaną, a rodzice są poinformowani, jak i gdzie będą uczyć się ich dzieci. Kuratorium Oświaty w Wadowicach robi jednak wszystko, aby utrudnić tymczasową organizację zajęć dzieciom. Włącznie ze wspólnym pisaniem tekstu z właścicielem portalu Wadowice24.

Po raz kolejny lokalny portal asystenta poprzedniej burmistrz próbuje szczuć mieszkańców i publikuje artykuł mający pokazać, jak bardzo nieudolnie zarządzamy gminą. Tym razem chodzi o przedszkole, „bez którego została Chocznia.”  W  tekście cytowana jest „rozżalona matka”, której nazwiska portal oczywiście nie podaje. Mogę jedynie się domyślać, że prawdziwą inspiracją tekstu jest wadowickie Kuratorium Oświaty. Jego dyrektorka chodzi teraz po naszych szkołach i „próbuje coś znaleźć”.

Processed with VSCO with a5 preset

Budynek starego przedszkola w Choczni – w takich warunkach odbywała się nauka.

W artykule pana Płaszczycy opublikowanym na jego portalu Wadowice24 pojawia się spora dawka przekłamań i konfabulacji pisanych pod z góry powziętą tezę. A jakie są fakty? Sprawdźmy.

1. W Choczni funkcjonowało jedno przedszkole – w starym, stale zalewanym i wymagającym remontów budynku, którego wielkość nie odpowiadała potrzebom miejscowości. Warunki lokalowe nie były dobre, a rodzice z najdalszych części wsi musieli dowozić do niego dzieci. Pomimo tej kiepskiej sytuacji poprzednie władze miasta (w skład których wchodził przecież właściciel portalu Wadowice24 i autor krytycznego tekstu), nie interesowały się problemem. Taką sytuację zastałem obejmując stanowisko burmistrza.

Więcej, poprzednie władze ignorowały apele mieszkańców o budowę nowych oddziałów przedszkolnych, chociaż na inwestycje można było pozyskać środki zewnętrzne! Szanse na to bezpowrotnie przepadły. Redaktor Płaszczyca o tym jednak nie pisał ani słowa, pracował przecież w Urzędzie Miejskim, a na swoim portalu wychwalał burmistrz.

2. Od początku roku wprowadzamy „reformę edukacji” polegającą głównie na likwidacji gimnazjów. Powołany do jej realizacji zespół złożony z przedstawicieli różnych środowisk w styczniu 2017 roku podjął decyzję o likwidacji przedszkola w Choczni i stworzeniu dwóch oddziałów przedszkolnych w obu szkołach. 10 stycznia zleciliśmy więc prace projektowe w obu szkołach.

3. Rada Miejska podjęła decyzję o utworzeniu oddziałów przedszkolnych w szkołach w Choczni uchwałami z dnia 9 lutego 2017 roku i 10 marca 2017 roku (specyficzne procedury prawne wprowadzone rządową reformą edukacji wymagały podjęcia dwóch uchwał).

4. Gotowe projekty budowlane dla obu oddziałów przedszkolnych zostały złożone wraz z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę w Starostwie Powiatowym w Wadowicach dnia 31 maja 2017 roku.

5. Mając kosztorys inwestycji Rada Miejska uchwałą z dnia 6 czerwca 2017 mogła przekazać środki w wysokości 1.9 mln zł na ich budowę. Jednocześnie trwał proces uzyskiwania pozwoleń budowlanych. W tym samym czasie spotkaliśmy się z rodzicami dzieci zapisanych do przedszkoli, aby uprzedzić ich, że inwestycji nie uda się oddać przed 1 września, a dzieci będą miały zapewnione nauczanie w pomieszczeniach zastępczych.

6. Starosta Wadowicki wydał pozwolenie na budowę dla szkoły nr 1 w Choczni 9 sierpnia 2017 roku, dla szkoły nr 2 jego urząd jeszcze się z tym nie uporał. Mimo to, nie zwlekając przetarg na wykonanie prac w jednej i drugiej szkole ogłosiliśmy już 14 i 25 lipca. Do dzisiaj, pomimo ponawianych zamówień, nie udało się jednak wyłonić wykonawców inwestycji. Dlaczego?

Od dwóch lat w gospodarce obserwujemy zastój i spadek w inwestycjach. Dlatego pracownicy z branży budowlanej po prostu wyjechali z kraju. Obecnie krajowi wykonawcy nie są więc w stanie znaleźć pracowników. Zwłaszcza, że część z nich nie chce już pracować za oferowane stawki. Wiąże się to z polityką rządu – podniesieniem płacy minimalnej, wydatkami socjalnymi. W  tym miejscu nie oceniam tej polityki, stwierdzam fakt. Na razie w naszej okolicy nie ma firm, które byłyby wykonaniem robót zainteresowane.

Wykonawców na oddziały przedszkolne w końcu znajdziemy, ale rozpoczęcie i zakończenie prac przesuwa się w czasie.

Processed with VSCO with a5 preset

Plac zabaw przy starym przedszkolu w Choczni.

7. Podsumowując, utworzenie dwóch oddziałów przedszkolnych w Choczni stanowi realizację postulatów, o co mieszkańcy miejscowości zabiegali od dawna. Wyasygnowaliśmy na ten cel prawie 2 mln zł. Rodzice i dzieci uczestniczyli już w konsultacjach dotyczących ich wyglądu. Poprzednie władze Gminy postulatów tych nie potrafiły i nie chciały realizować.

Zdając sobie sprawę z problemów z wykonaniem oddziałów na czas, zapewniliśmy wspólnie z dyrektorami zespołów szkół pomieszczenia na nauczanie dzieci, tak by odbywało się ono bez zakłóceń. Oczywiście, że wolelibyśmy oddać gotowe sale i oddziały, ale z przyczyn od nas niezależnych , o których pisałem nie jest to możliwe.

W pozostałych naszych szkołach trwają remonty, w niektórych bardzo rozległe. Dbamy o przestrzeń naszych szkół w najlepszy sposób na miarę naszych możliwości. Z wszystkimi z nich powinniśmy uporać się do pierwszych dni września. Nauka przy tym będzie odbywać się normalnie.

Staramy się zarządzać Wadowicami najlepiej, jak potrafimy. Robimy to dobrze, co widać na każdym kroku. Z sukcesami zrealizowaliśmy szereg inwestycji. Ale nie jesteśmy cudotwórcami. Czas od stycznia do września to naprawdę mrugnięcie okiem w zbiurokratyzowanym państwie, w którym wszyscy musimy żyć. Szkoda tylko, że instytucje państwowe, takie jak Kuratorium Oświaty, zamiast pomagać i szukać rozwiązań, wolą bawić się polityczne intrygi. Wstyd.