Mateusz Klinowski » dowiedz się więcejDziałania

Co zaplanowaliśmy na ŚDM?

Działania

Światowe Dni Młodzieży to nie tylko spotkanie z Papieżem Franciszkiem w Krakowie, ale również szereg atrakcji dla pielgrzymów przygotowanych w samych Wadowicach. Lokalny komitet organizacyjny, którego częścią jest Urząd Miejski, przygotowuje miasto do przyjęcia tysięcy osób z całego świata. Poznajcie szczegóły tego, co planujemy.

W ostatnich dniach lipca Wadowicom przybędzie kilka tysięcy mieszkańców. Młodzi ludzie z różnych zakątków świata będą nocować w naszej gminie, bądź odwiedzać rodzinne miasto Karola Wojtyły. Zadbaliśmy o to, aby osoby te włączyły się w życie naszego miasta. Pielgrzymi będą nie tylko uczestnikami wydarzeń religijnych, ale też beneficjentami oferty kulturalnej, klientami naszych sklepów i restauracji. Przygotowaliśmy ciekawą oferty dla naszych gości, dzięki niej pielgrzymi poznają historię, dziedzictwo i mieszkańców papieskich Wadowic. Badania naukowe potwierdzają, że turyści odwiedzający miasta zaangażowane w ŚDM wracają w przyszłości – dla silnej branży usługowej w turystycznej miejscowości ma to kolosalne znaczenie. Dlatego inwestujemy, a wysokość i rodzaj tych inwestycji wymieniłem w poprzednim wpisie.

Pielgrzymów przywitają dwie wystawy plenerowe umieszczone wzdłuż najważniejszych ciągów pieszych łączących centrum miasta z dworcami PKP i PKS. Pierwsza poświęcona będzie atrakcjom przyrodniczym i kulturowym ziemi wadowickiej, druga ukaże historię spotkań młodych na przestrzeni trzydziestu lat, od pierwszego Światowego Dnia Młodzieży w Watykanie w 1985 roku, którego inicjatorem był Papież Jan Paweł II.

Plac Jana Pawła II na cały tydzień zamieni się w miejsce spotkań młodych na katechezach i  wieczornych wydarzeniach artystycznych. Na scenie wystąpią tacy artyści jak New Day, TAU czy Rafał Brzozowski. Nie zabraknie również lokalnych wykonawców, m.in. orkiestry symfonicznej Państwowej Szkoły Muzycznej w Wadowicach. Szczególnej uwadze polecamy unikatowe widowisko muzyczno-multimedialne oparte na życiu i nauczaniu Karola Wojtyły pt. „Święty z Wadowic – Jan Paweł II”. Jego premiera odbędzie się 28 lipca na pl. Jana Pawła II, czyli wadowickim rynku. Gmina Wadowice na mój wniosek współfinansowała to przedsięwzięcie.

Na pielgrzymów i Wadowiczan czekać będą także zawody sportowe w piłkę nożną (Coppa Wadowice), czy w siatkówkę plażową, spływy kajakowe Skawą, możliwość wyjścia w Beskidy na Groń Jana Pawła II. Na rynku cały tydzień na telebimie będzie można oglądać transmisję wydarzeń centralnych z Krakowa. Więcej szczegółów znajdziecie w poniższej prezentacji.

[embeddoc url=”http://www.burmistrzklinowski.pl/wp-content/uploads/2016/06/Prezentacja1.pptx” width=”1920px” height=”1080px” download=”all” viewer=”microsoft”]

Przygotowania idą całą parą. Planujemy wydawnictwa promocyjne w siedmiu językach, specjalne opaski, mapy miasta z zaznaczonymi strefami, w których odbywać się będą wydarzenia ŚDM. Trwają prace nad specjalnych informatorem dla pielgrzyma i mieszkańca z najważniejszymi informacjami (także o utrudnieniach w ruchu), a już niebawem miasto ozdobi dekoracja z oficjalnymi motywami Światowych Dni Młodzieży.

Na zakończenie dodam, że mam swój osobisty udział w organizacji ŚDM w Wadowicach. Dział promocji Urzędu Miejskiego przygotował stronę internetową ŚDM, która została umieszczona na opłacanym przeze mnie serwerze. Gest drobny, ale cieszy.