Mateusz Klinowski » dowiedz się więcejDziałania

Wadowice podpisały europejską deklarację przyjęcia uchodźców

Działania

Obowiązkiem „papieskiego miasta” jest dbać o dziedzictwo pontyfikatu Karola Wojtyły. Jan Paweł II był papieżem dialogu i ekumenizmu. Chciał łączyć ludzi ponad religijnymi podziałami, tak chcemy, żeby go pamiętano. Pomoc ludziom uciekającym z własnej ojczyzny przed zawieruchą wojenną to moralne zobowiązanie Wadowic wobec świata. I to niezależnie od wyznawanej przez uciekinierów religii i koloru skóry.

Europa stoi wobec największego kryzysu humanitarnego od II wojny światowej. Nie możemy stać bezczynnie. Z bólem, jako burmistrz Wadowic, obserwuję ksenofobiczne i rasistowskie reakcje rodaków na perspektywę udzielenia schronienia w Polsce niewielkiej grupy uchodźców z targanego wojną Bliskiego Wschodu. Przypominam, że jeszcze niedawno to Polacy uciekali przed okupacją, komunistycznymi prześladowaniami, marząc o lepszym świecie. Gościny udzielały im wtedy również kraje regionu, skąd dzisiaj przybywają uchodźcy. Przypominam również, że w konflikcie – przyczynie ich cierpienia i emigracji – czynnie wzięliśmy udział, przy boku naszych sojuszników USA i Izraela.

Czworo prezydentów europejskich miast, w tym burmistrz Barcelony, Paryża, Lesbos oraz Lampedusy ogłosiło właśnie deklarację gotowości do przyjęcia uchodźców. Zaapelowali też do burmistrzów innych europejskich miast o wykonanie tego gestu. Deklarację podpisali już włodarze setek miast – w Polsce pierwszymi byli burmistrzowie Wadowic i Słupska.

Pojawienie się w Wadowicach niewielkiej grupy uchodźców wymaga przygotowania programu rządowego, który zapewni finansowanie ich pobytu i integracji ze społecznością lokalną. Jednak, wbrew rozniecanej przez prące do władzy partie polityczne, już teraz deklaruję, że kierowany przeze mnie samorząd będzie w tym programie uczestniczył. Podobnie jak inne „papieskie miasta” w Europie chcemy świecić przykładem.

Niezależnie, czy program przyjmowania uchodźców powstanie, czy nie, już teraz zadeklarowałem możliwość przyjęcia do Wadowic jednej syryjskiej rodziny. Podjąłem również kroki, aby rodzinie tej zapewnić dach nad głową oraz pracę – w tym celu zwróciłem się o pomoc do lokalnych przedsiębiorców zrzeszonych w powołanej niedawno Izbie Gospodarczej.

W przyszłym roku będziemy jednym z miast gospodarzy Światowych Dni Młodzieży. W Wadowicach obradować będą młodzi delegaci ze 150 krajów, być może miasto odwiedzi papież Franciszek. Czy naprawdę nie stać nas dzisiaj na gościnność i powstrzymanie się od fali nienawiści wynikającej z uprzedzeń i niewiedzy?

Pokażmy, że słowo „Solidarność” coś jeszcze nad Skawą znaczy!

deklaracja +

Oto wybrane fragmenty podpisanej przez nas deklaracji:

W ostatnich dniach Europa traci wiarygodność. Nie możemy pozostać obojętni, podczas gdy śmierć czai się codziennie na naszych plażach, gdy tysiące rodzin uciekających przed wojną w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Azji Środkowej czeka na odpowiedź humanitarnej Europy, tłocząc się w portach i na dworcach, w pociągach i na drogach. (…)

Jesteśmy odpowiedzialni przed naszymi obywatelami, którzy żądają od nas podjęcia pilnych działań, wykorzystania dostępnych nam środków i zasobów umożliwiających przyjęcie uchodźców. (…) Jesteśmy odpowiedzialni w imię tej samej idei, która kiełkowała w Europie na zgliszczach II wojny światowej, wstydzie Holokaustu i porażce faszyzmu – aby zapewnić pokój, dobrobyt i braterstwo przyszłym pokoleniom.

Mamy obowiązek wywiązać się z obietnicy, którą złożono na zrujnowanym kontynencie: „Nigdy więcej”. (…) Jeśli nadal będziemy wznosić mury, zamykać granice, przerzucać brudną robotę na inne państwa, by były żandarmami strzegącymi naszych granic – jakie przesłanie przekażemy światu?

Jakie oblicze Europy odbija się w wodach Morza Śródziemnego pełnych martwych ciał?

My, europejskie miasta, jesteśmy gotowe, by wziąć na siebie rolę gospodarzy. My, miasta Europy, chcemy przyjąć uchodźców. (…) 

To nie jest czas na puste słowa, próżne wypowiedzi, to jest czas na działanie.

Post Scriptum. Mój głos na temat dominującej w dyskursie publicznym narracji na temat uchodźców można również przeczytać na moim osobistym blogu: Uchodźcy w Wadowicach to moralny obowiązek naszego miasta